Stres kao Okidač za Ovisnost: Razumijevanje i Pristupi

Krizne, stresne situacije često predstavljaju 'most' na putu u ovisnost. Suočavanje sa stvarnošću postaje preteško, a traženje izlaza u sredstvima ovisnosti (poput droga, ali i patološkog kockanja ili prekomjernog igranja računalnih igara) nudi prividno brzo olakšanje. Dugotrajna izloženost stresu, odrastanje uz člana obitelji s duševnom bolešću ili u drugim nepovoljnim okolnostima dodatno kompliciraju situaciju.

Što je Ovisnost i Kako Nastaje pod Stresom?

Ovisnost možemo promatrati kao jedan od oblika bijega od stvarnosti. To je prihvaćanje privremenog izlaza u sredstvo ovisnosti koje brzo, iako kratkoročno, nudi olakšanje, bezbrižnost ili zadovoljstvo. U užem smislu, ovisnost je skup tjelesnih, socijalnih i kognitivnih fenomena gdje korištenje određene supstancije (ili ponašanje poput kockanja) za osobu dobiva prednost pred drugim aktivnostima kojima je prije pridavala veću vrijednost.

Karakteristike i Posljedice Ovisnosti

Ovisničko ponašanje često prate određene karakteristike koje se mogu opaziti kod konzumenata različitih sredstava ovisnosti, ali i kod npr. patološkog kockanja ili ovisnosti o gamingu. To uključuje: neodgovornost, omalovažavanje socijalnih normi i obveza, slabu toleranciju na frustraciju (uznemirivanje), nizak prag za agresivno ponašanje, smanjenu sposobnost osjećaja krivnje te sklonost okrivljavanju drugih ili nuđenju površnih opravdanja za vlastito ponašanje.

Važnost Obiteljskog Pristupa u Liječenju

Budući da ovisnost utječe na cijelu obitelj, cjelovit pristup često uključuje i rad s obitelji. Ciljevi takvog pristupa su: povećati pristanak obitelji na tretman, promatrati zloupotrebu sredstava kao obiteljski problem, pomoći u ponovnoj uspostavi roditeljskog utjecaja, prekinuti neadekvatne oblike obiteljskog ponašanja, razmotriti međuljudske odnose u kontekstu ovisnosti te primijeniti strategije promjena koje odgovaraju dinamici obitelji. Također je važno osnažiti adolescente i njihovu braću/sestre za adekvatno nošenje s rizičnim situacijama.

Prevencija Ovisnosti: Ključne Mjere

Prevencija ovisnosti obuhvaća niz mjera usmjerenih na jačanje pojedinca i mijenjanje društvenih okolnosti. To uključuje rad na stvaranju zdravih stavova i vrijednosnog sustava, pomaganje pojedincu da samostalno i kritički donosi odluke, promjenu nepovoljnih socijalnih čimbenika te informiranje o štetnim posljedicama i zakonskim mjerama.

Težište prevencije je na odgoju. Samo ako društvo, zajedno s obitelji, doprinosi stvaranju negativnog stava prema konzumiranju sredstava ovisnosti tijekom odrastanja, uz adekvatnu informiranost o stvarnim rizicima, pojedinac može donijeti svjesnu odluku hoće li uzeti drogu ili ne – i ustrajati u toj odluci.

Terapijski Pristupi Liječenju Ovisnosti u Poliklinici Moravek

Liječenje ovisnosti zahtijeva specifične terapijske pristupe ovisno o sredstvu ovisnosti, ali i općenite metode. U Poliklinici Moravek primjenjujemo kombinaciju bioloških (farmakoterapija), psihoterapijskih i socio-psihijatrijskih metoda, prilagođenih individualnim potrebama pacijenta. Po potrebi uključujemo i rad na eventualnim prikrivenim psihičkim poremećajima ili stanjima koji mogu biti u podlozi ovisnosti. S obzirom na čestu povezanost stresa i ovisnosti, terapija stresa sastavni je dio cjelokupnog procesa liječenja.

Napravite Prvi Korak

Ako Vi ili netko Vama blizak ima problema s ovisnošću ili ste zabrinuti zbog utjecaja stresa, važno je potražiti stručnu pomoć. Prvi korak je često najteži, ali može biti početak Vašeg puta prema oporavku i boljem mentalnom zdravlju.

Za dogovor termina ili dodatna pitanja, molimo Vas da nas kontaktirate. Rado ćemo odgovoriti na Vaše upite.

Informacije o pripremi za prvi pregled možete pronaći ovdje.

Odgovore na neka uobičajena pitanja možete pronaći na stranici Česta pitanja.