Često postavljana pitanja (FAQ)
Ovdje možete pronaći odgovore na neka od uobičajenih pitanja o našem radu, metodama i stanjima koja tretiramo. Cilj nam je pružiti Vam jasne i korisne informacije. Ako ne pronađete odgovor na svoje pitanje, slobodno nas kontaktirajte.
Naš Pristup: Metode i Stanja Koja Tretiramo
P: Koje metode liječenja koristite u Poliklinici Moravek?
O: Pristup liječenju u Poliklinici Moravek uvijek je individualiziran i prilagođen Vašim specifičnim potrebama i ciljevima. Ovisno o procjeni Vašeg stanja, možemo kombinirati različite terapijske pristupe:
- Psihofarmakoterapija: Pažljiv odabir, uvođenje i praćenje učinkovitosti i podnošljivosti medikamentozne terapije kada je ona indicirana za Vaše stanje.
- Psihoterapijsko savjetovanje / Suportivna psihoterapija: Pružamo podršku i koristimo elemente različitih psihoterapijskih pravaca (uključujući suportivnu terapiju, elemente Dijalektičko-bihevioralne terapije - DBT, Sistemske obiteljske terapije, EMDR, KBT, Shema terapije) kako bismo Vam pomogli razumjeti i prevladati Vaše teškoće. (Više o primjeni ovih metoda, posebno u kriznim stanjima i kod povezanosti traume i ovisnosti).
- Grupna terapija za neurodivergentna stanja: Organiziramo i vodimo terapijske grupe usmjerene na podršku i razvoj vještina za odrasle osobe s dijagnozom poremećaja iz spektra autizma (PSA) i/ili ADHD-a.
- Integrativni pristup: Sagledavamo Vas kao cjelovitu osobu, uzimajući u obzir Vaše tjelesno zdravlje, životne okolnosti, socijalnu podršku i osobne snage. (Više o važnosti učinkovite komunikacije i cjelovitog pristupa).
- Farmakogenomika: U određenim situacijama, kada je to klinički opravdano, koristimo napredno genetsko testiranje koje može pomoći u personalizaciji odabira psihofarmaka i predviđanju odgovora na terapiju. (Više u članku o liječenju depresije). Više o mom pristupu možete pročitati ovdje.
- Telepsihijatrija: Za postojeće pacijente, kao i za neke nove konzultacije, nudimo mogućnost online susreta (video pozivom), osiguravajući dostupnost skrbi i kada niste u mogućnosti doći osobno.
P: Koja stanja i poremećaje najčešće tretirate?
O: Dr. Davor Moravek ima bogato iskustvo u dijagnostici i liječenju širokog spektra psihičkih smetnji, poremećaja i bolesti ovisnosti. Neka od područja posebne ekspertize uključuju (ali nisu ograničena na):
- Anksiozni poremećaji (panični poremećaj, generalizirana anksioznost, socijalna anksioznost, specifične fobije, OKP...) - Pročitajte više o prepoznavanju i liječenju anksioznosti.
- Depresivni poremećaji (veliki depresivni poremećaj, distimija...) - Pročitajte više o simptomima, dijagnostici i liječenju depresije.
- Bolesti ovisnosti (problemi s alkoholom, ovisnost o sedativima/benzodiazepinima, ovisnost o opijatima, bihevioralne ovisnosti...) - Saznajte više o vezi stresa i ovisnosti, odvikavanju od sedativa te rizicima droga u trudnoći.
- Granični poremećaj ličnosti (Borderline Personality Disorder - BPD) - (DBT je često ključna metoda, saznajte više o DBT-u).
- Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) i druge reakcije na stres i traumu (uključujući podršku kod žalovanja) - (Više o povezanosti traume i ovisnosti te terapijskim pristupima).
- Krizna stanja / Reakcije na stres (poteškoće prilagodbe na životne stresore, gubitke) - (Saznajte više o psihičkim krizama i načinima pomoći).
- Bipolarni afektivni poremećaj
- Psihotični poremećaji (uključujući prve psihotične epizode)
- Perinatalna psihijatrija (psihičke teškoće tijekom trudnoće i u postporođajnom razdoblju) - (Pročitajte više o utjecaju droga i alkohola na reproduktivno zdravlje).
- Adolescentna psihijatrija (problemi mentalnog zdravlja kod mladih)
- Procjena i dijagnostika poremećaja iz spektra autizma (PSA) kod odraslih i adolescenata (individualni pristup)
- Procjena i dijagnostika ADHD-a (poremećaj pažnje s hiperaktivnošću) kod odraslih i adolescenata (individualni pristup)
- Poremećaji rodnog identiteta (pružanje stručne psihijatrijske podrške i praćenja)
- Poteškoće u partnerskim i obiteljskim odnosima (primjena sistemske obiteljske terapije).
- Dvostruke dijagnoze (istovremeno postojanje ovisnosti i drugog psihičkog poremećaja)
Napomena: Ovo je samo dio područja našeg rada. Ako Vaše specifično stanje nije navedeno, kontaktirajte nas za više informacija.
P: Pružate li pomoć kod psihičkih kriza?
O: Da, pružamo psihoterapijsku podršku i liječenje osobama koje prolaze kroz psihičke ili psihosocijalne krize uzrokovane stresnim događajima ili gubicima. Koristimo različite terapijske metode prilagođene individualnoj situaciji kako bismo Vam pomogli ponovno uspostaviti ravnotežu.
Opće Informacije o Pregledima i Terapiji
P: Koliko traje prvi pregled / seansa?
O: Prvi pregled obično traje oko 45 minuta, kako bismo imali dovoljno vremena za upoznavanje, razgovor o Vašim tegobama i povijesti bolesti te definiranje početnog plana. Kontrolni pregledi ili psihoterapijske seanse najčešće traju između 30 i 45 minuta, ovisno o dogovoru i potrebama.
P: Koliko često trebam dolaziti?
O: Učestalost susreta je individualna i dogovara se u skladu s Vašim potrebama, stanjem i vrstom terapije. U nekim fazama liječenja susreti mogu biti češći (npr. jednom tjedno ili svaka dva tjedna), dok se kasnije, s poboljšanjem stanja, obično prorjeđuju.
P: Je li sve što kažem povjerljivo?
O: Apsolutno. Poštivanje privatnosti i povjerljivosti ključni su principi našeg rada. Sve informacije koje podijelite tijekom pregleda ili terapije ostaju strogo povjerljive i zaštićene su liječničkom tajnom, sukladno zakonskim propisima i etičkom kodeksu struke. (Pročitajte više o važnosti povjerenja u odnosu liječnik-pacijent).
P: Što trebam pripremiti za prvi pregled?
O: Kako bismo Vam olakšali prvi dolazak, pripremili smo stranicu s detaljnim uputama i savjetima: Kako se pripremiti za pregled. (Dodatne savjete o komunikaciji s liječnikom pronađite ovdje).
P: Kako mogu dogovoriti termin?
O: Najlakši način za dogovor termina je putem telefona ili e-maila. Molimo Vas da koristite kontakt podatke navedene na našoj kontakt stranici.