Povezanost Stresa, Traume (PTSP, Depresija) i Ovisnosti
Intenzivan stres, posebno onaj uzrokovan velikim katastrofama, traumatskim događajima ili drugim teškim životnim okolnostima, prepoznat je kao važan pokretač žudnje za drogama i ponovne zlouporabe sredstava ovisnosti. Nakon takvih događaja često se uočava veća učestalost depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), stanja koja su često povezana s povećanom uporabom alkohola, cigareta, marihuane ili drugih psihoaktivnih tvari.
Zašto Osobe s PTSP-om i Depresijom Posežu za Sredstvima Ovisnosti?
Osobe koje su doživjele značajnu traumu, ili pate od PTSP-a ili depresije, mogu biti sklone takozvanom "samoliječenju". To znači da koriste alkohol ili droge kako bi pokušale privremeno ublažiti emocionalnu bol, smiriti unutarnji nemir, lakše se nositi sa stresom ili umanjiti druge neugodne simptome (npr. nesanicu, tjeskobu). Niz istraživanja potvrđuje ovu snažnu povezanost: povećana zlouporaba sredstava ovisnosti često prati pojavu ili pogoršanje depresije i PTSP-a.
Okidači za Recidiv (Ponovnu Zlouporabu)
Kod osoba koje su se već liječile od ovisnosti o alkoholu ili drugim sredstvima, novi stresni ili neugodni događaji često mogu biti okidač za recidiv – odnosno ponovno uzimanje sredstva ovisnosti. Važno je znati da žudnja za supstancom ne mora biti povezana samo s nekim konkretnim novim stresom; ponekad je i samo podsjećanje na prijašnji stil života, povratak u staro okruženje ili sjećanje na rizična ponašanja dovoljno da aktivira snažnu želju za ponovnim uzimanjem.
Važnost Liječenja Uzroka: Depresije i PTSP-a
Ključno je razumjeti da korištenje alkohola ili droga kao način "rješavanja problema" zapravo samo kratkoročno maskira simptome, dok dugoročno pogoršava cjelokupnu situaciju. Stres i trauma time neće biti riješeni, a ovisnost stvara nove probleme – zdravstvene (npr. bolesti pluća i srca zbog pušenja, oštećenja organa zbog alkohola), probleme u ponašanju (npr. pojačana agresivnost, promjene raspoloženja), te socijalne i obiteljske poteškoće.
Stoga je prepoznavanje i adekvatno liječenje podležećih psihičkih stanja, kao što su depresija i PTSP, presudno za uspješno smanjenje ili prestanak zlouporabe supstanci. Često je prisutno i negiranje problema, posebno kod PTSP-a, što može otežati osobi da potraži pomoć. Sam prestanak uzimanja sredstava ovisnosti važan je korak, ali tek početak stvarnog puta oporavka koji uključuje i rad na traumi.
Suvremeni Pristupi Liječenju u Poliklinici Moravek
Osobama izloženim snažnom stresu ili onima s dijagnozom PTSP-a i/ili depresije, uz moguću prateću ovisnost, dostupan je niz učinkovitih terapijskih pristupa. U Poliklinici Moravek primjenjujemo suvremene, znanstveno utemeljene metode prilagođene individualnim potrebama:
- Psihoterapija: Individualna i/ili grupna psihoterapija ključna je za proradu traumatskih iskustava, učenje zdravih strategija nošenja sa stresom, razumijevanje okidača za žudnju i promjenu štetnih obrazaca ponašanja.
- Farmakoterapija: Primjena odgovarajućih lijekova (npr. antidepresiva, anksiolitika, stabilizatora raspoloženja) može biti neophodna za ublažavanje simptoma depresije, tjeskobe, nesanice ili drugih simptoma PTSP-a, čime se olakšava i psihoterapijski rad.
- Specijalizirane tehnike: Koristimo i ciljane terapijske pristupe poput DBT (Dijalektička bihevioralna terapija) i sistemsku terapiju, koje su se pokazale vrlo učinkovitima kod određenih stanja povezanih s traumom, regulacijom emocija i međuljudskim odnosima.
- Grupe podrške i samopomoći: Povezivanje s drugima sa sličnim iskustvima može pružiti dodatnu podršku i razumijevanje.
Napravite Prvi Korak
Ako se Vi ili netko Vama blizak bori s posljedicama stresa, traume, depresijom ili PTSP-om, te ako postoji sumnja na 'samoliječenje' alkoholom ili drugim sredstvima ovisnosti, važno je ne čekati i potražiti stručnu pomoć. Razumijevanje povezanosti ovih problema prvi je korak prema oporavku.
Za dogovor termina ili dodatna pitanja, molimo Vas da nas kontaktirate. Rado ćemo odgovoriti na Vaše upite.
Informacije o pripremi za prvi pregled možete pronaći ovdje.
Odgovore na neka uobičajena pitanja možete pronaći na stranici Česta pitanja.